Tudom, néha nehéz lehet kiszúrni, amikor valaki nem az igazat mondja.
Ne aggódj, ma megosztok veled nyolc egyszerű lépést, amelyek segítenek felismerni a hazugokat. Így talán könnyebben navigálhatsz az emberek között és hamar fel fog tűnni az őszinteség, vagy éppen a megbízhatatlanság, amikor a másikkal beszélsz.
Nos nézzük a lépéseket! Sorban vegyük végig, mik a technikák, amit alkalmazhatsz és mik azok a jelek, amikre figyelned kell, ha ki akarod szúrni, hogy hazudnak-e neked:
1. Hogyan viselkedik a másik, ha igazat mond? - Kérdezz általános kérdéseket!
Mielőtt nekilátnál a hazugságok felderítésének, először szerezz be egy képet arról, hogy hogyan válaszolnak az igazságra. Kérdezz olyan kérdéseket, amelyekre kevés a valószínűsége, hogy hamis választ kapnál. A cél, hogy tartsd a laza stílust, és figyeld meg a finom jelzéseket és viselkedéseket, amiket a beszélgetőpartnered akkor mutat, amikor komfortosan érzi magát. Ezáltal kapsz egy sztenderd alap viselkedésmintát, amelyhez viszonyítva sokkal könnyebb lesz észrevenni a hazugságokat.
2. Hogyan viselkedik a másik, ha hazudnia kell? - Fokozd egy kicsit a feszültséget!
Irányítsd a kérdéseid a hazugságok irányába. Vajon olyankor hogyan viselkedik a másik, amikor hazudnia kell? Azt azért nagyjából tudjuk, hogy a beszélgetőpartnered valószínűleg kényelmetlenül kezdi majd érezni magát. Hogy pontosan lásd, hogyan viselkedik, amikor hazudnia kell, érdeklődj olyan dolgokról, amelyekről valószínűleg hazudna a másik. Apró eltéréseket fogsz észrevenni az alapviselkedéshez képest. Ha szemfüles vagy, akkor nem csak a változás, hanem annak mértéke is segít, hiszen az alapján mérheted, hogy milyen mértékű hamis információt próbálnak átadni abban a beszélgetésben.
3. Figyeld meg a testbeszédét!
Az emberek öntudatlanul is elárulják magukat a testbeszédükkel, amikor hazudnak. Minél figyelmesebben megfigyeled ezeket a változásokat, annál jobban meg tudod határozni a hazugság mélységét. Észreveheted, hogy összekuporodnak egy kicsit vagy akár keresztezik a karjaikat és lábaikat. Alapvetően jeleket adnak arról, hogy próbálnak elrejtőzni vagy eltakarni valamit. Ezek a jelek világosan mutatják a vonakodást, a kényelmetlenséget, amit a válaszadás okoz számukra. Ezek a testbeszéddel közvetített jelek öntudatlanok, így rendkívül nehéz kontrollálni azokat.
4. Figyelj a mimikára!
Az arcjátéka jelzi talán legerősebben az érzelmi instabilitást. Az arc különböző részei megváltoznak, eltorzulnak a hazugság természetétől függően, lehet az szem, az orr vagy az arc. Miközben beszélgetsz, folyamatosan figyelj ezekre a változásokra. Mindig nagyon fókuszáltnak kell lenned, hogy még a legkisebb változásokat is észre tudd venni.
5. Figyelj a hangszín változásaira!
A hangszálak is reagálnak azokra az idegi változásokra, melyet a hazugság okoz. Ennek eredményeként változhat a hangszín és a hanglejtés, Amikor az igazságot mondjuk, és magabiztosak vagyunk a mondanivalónkban, akkor erőteljesebben beszélünk. De amikor szándékosan hazudunk vagy rákényszerítik minket erre, a hangunk kissé torzul. Ebben a pillanatban visszafogottabb hangszínen beszélünk, mintha minél gyorsabban túl akarnánk esni a témán.
6. Figyelj a beszédre is: vedd észre az ismétléseket és a dadogást!
Akik hazudnak, hajlamosak ismételni a szavakat és kifejezéseket. Amikor mélyen ásol a gondolataikba, észre fogod venni, hogy idegesek lesznek. Dadognak, és gyakran zavarosan kezdenek beszélni. Itt kihasználhatod azt a zavart a hazugság felfedezésére, szűkítve és szűkítve a kérdéseket konkrét pontokra.
7. Figyelj a lélegzetvétel változásaira!
Ha hazudunk, akkor elsősorban arra koncentrálunk, hogy nehogy kiderüljön az igazság, és emiatt az idegrendszer terheltté válik. Ennek eredményeként észrevehetőek fiziológiai változások, különösen a pulzusszám és a légzés terén. Habár a pulzusszámot csak érintéssel tudnád meghatározni, a szapora légzést azért könnyen észreveheted.
8. Figyeld a beszédtempót: az akadozó beszéd és a túlzottan hosszú szünetek gyanúsak!
A hazug hamis dolgokat talál ki a az igazság elrejtése érdekében. Bár a gyakorlott hazudozók nagyon hatékonyak az azonnali válaszadásban, a többségüknek időt vesz igénybe a hazugság kitalálása személyes interakció során, és amíg gondolkoznak, előfordul, hogy beszédükben akár több másodpercig is szünetet tartanak. Ebből a szünetből észreveheted, hogy épp kitalálják, mit mondjanak, hogy az igazságot el tudják fedni.
Bár hasznos lehet ezeket az eszközöket alkalmazni a hazugságok felismeréséhez, ügyelj arra, hogy ne bántsd meg a másikat. Az őszinteség sebezhetőség is, ezért az igazságról az emberek gyakran nem hajlandóak nyíltan beszélni. Valamikor az életünk során mindannyian hazudtunk valamit. Ezért azt javaslom, hogy vedd figyelembe a helyzetet is, és mutass empátiát, amikor valakit hazugságon kapsz.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.