A barátság nagyon fontos része az életnek, és ez az oka annak, hogy a barátkozás nehézségei súlyosan befolyásolhatják boldogságunkat és életminőségünket. Főleg, ha új városba vagy munkahelyre költözünk, ahol nem feltétlenül támaszkodhatunk a régi barátságok adta mindennapi erőre, pedig a rohanó hétköznapok átvészelése sokkal könnyebb barátokkal körülvéve.
Nem kellenek ahhoz tanulmányok, hogy tudjuk: a barátságok javíthatják a hangulatunkat, és még a stressz és a depresszió csökkentésében is segíthetnek.
Azért a New York Timesban megjelent tanulmány megállapította, hogy a vizsgálat résztvevői nagyobb valószínűséggel élnek tovább, ha erős baráti körrel rendelkeznek, és megjegyezte, hogy a Harvardon végzett kutatások szerint az erős társadalmi kapcsolatok elősegíthetik az agy egészségét.
Alapvetően a barátok segítenek boldogulni, így ha gondjaink vannak a barátságok kialakításával vagy fenntartásával, az hosszú távon árthat nekünk. Az online barátságok még mindig nem helyettesíthetik a jó öreg haveri kapcsolatokat, akiket bármikor felhívhatunk telefonon vagy találkozhatunk egy kávéra.
Ha úgy érzed, hogy gondjaid vannak a barátságok terén, itt van 11 ok, amiért ez megtörténhet, és ami még fontosabb, mit tehetsz ellene.
- Sokszor költöztetek gyerekkorodban
A gyerekkori gyakori környezetváltozás jelentős hatással lehet a hosszú távú barátságainkra, még később, felnőttként is. Ha úgy növünk fel, hogy nem tudhatjuk a következő hónapban még találkozunk-e iskolatársainkkal, barátainkkal, akkor megeshet, hogy az elválásától való félelem meggátol bennünket a közeledésben. Csak csalódnunk ne kelljen végül. Ha úgy gondolod, érintett vagy, és a gyakori költözködés megnehezíti a felnőttkori kapcsolatteremtést, akkor javíthat a helyzeteden, ha tudatosan, koncentráltan kezeled a kapcsolatteremtést – gyűjtsd be az emberek elérhetőségét, légy proaktív, javasolj találkozókat..
- Introvertált vagy
Az introvertáltság általában hatással lehet arra, hogy mennyire könnyű új barátságokat kötnünk. Introvertáltként sok időbe telhet, amíg megnyílsz és igazi önmagad leszel, ami kihívást jelenthet olyan helyzetekben, amikor csak korlátozott ideig találkozol valakivel, például egy bulin vagy egy céges eseményen. Introvertáltként mindig azt találtam a legjobb receptnek, hogy feliratkozom olyan tevékenységekre vagy órákra, ahol minden héten ugyanazokat az embereket látom, legyen az valamilyen sporttevékenység vagy egyéb szabadidős foglalkozás.. Az állandó résztvevők segíthetnek oldani a frusztrációt a kapcsolatteremtésben.
- Azt állítod, hogy "nincs időd"
Az egyik legnagyobb hiba, amit elkövethetünk, amikor baráti kapcsolatokról van szó, ha azt mondjuk hogy "nincs időnk" a barátokkal lenni. Ha valaha is így kezdesz gondolkodni, emlékeztesd magad arra, hogy a barátokkal való együttlét felpezsdíti és kreatívabbá tesz bennünket, ezért soha ne gondoljunk rá időpazarló tevékenységként. És ha őrülten elfoglalt vagy, csak próbáld meg célul tűzni, hogy hetente egyszer találkozz egy barátoddal vagy baráti társasággal.
- Az emberek gyakran csak úgy „dobnak”
A "friend drop" jelenség azt a viselkedést takarja, amikor egy barát vagy baráti társaság egyszer csak kilép az életedből, és mindez látszólag előjelek nélkül történik (olyan, mint a „ghosting”, csak barátokkal). Ha ez visszatérő minta az életedben, akkor lehetséges, hogy itt az ideje egy komoly önértékelésnek: Érdemes átgondolni, hogyan bánsz másokkal. Ha ez többször is megtörtént már veled, akkor lehetséges, hogy van valami olyan a viselkedésedben, amivel elűzöl másokat.
- Mindig te keresed a barátaid
Ha úgy érzed, hogy mindig te próbálod összehozni a baráti társaságot, vagy úgy érzed, hogy a társaságban mások gyakran nélküled szerveznek programot, az ismét arra utalhat, hogy valami olyasmi van a viselkedésedben, amellyel akaratlanul is akár, de eltaszítod az embereket. Alaposan gondold át, hogyan vagy jelen barátként mások életében.
- Elvárod, hogy a baráti kapcsolataid változatlanok maradjanak
A barátságok, különösen a hosszú távú barátságok valószínűleg megváltoznak és fejlődnek – különösen akkor, amikor új életszakaszba lépünk. Sokszor előfordulhat, hogy ezt a változást rossz dolognak fogjuk fel, de gyakran arra van szükség, hogy felismerjük, a változás normális és elkerülhetetlen. Ezt fontos felismerni, ha azt szeretnénk, hogy az érintett személy továbbra is az életünkben legyen.
- Soha nem kezdeményezel
Jó, tudom, pár ponttal ezelőtt már említettem, hogy piros zászló volt, ha mindig te kezdeményezel programokat, de az ellenkezője is baj lehet. Ha hogy soha nem kezdeményezel, akkor nem tudsz fenntartani szoros barátságot. Amikor az egyik barát úgy érzi, hogy a másik barát soha nem javasol programot, soha nem keresi a másikat, akkor a barátság a másik számára egyoldalúnak tűnhet, és az elhanyagolt fél elhúzódhat. Tehát ha azon tűnődsz, hogy miért nincsenek közeli barátaid, akkor itt az ideje átgondolni, hogy mennyi erőfeszítést teszel a barátságaid ápolásába.
- Túl sokat vársz az emberektől
Arra számítasz, hogy azonnal közeli baráti kapcsolatba kerülsz egy olyan személlyel, akivel csak néhányszor találkoztál? Szerinted egy barátnak mindig mindent el kell dobnia, ha problémával hívod? Ez a hozzáállás lehet sok baráti problémád gyökere. Lépj egy lépést hátra, és kevesebbet várj el a másiktól.
- Könnyen féltékeny leszel
Óva intelek a féltékenységtől és a birtoklási vágytól a barátságokban. Valószínűleg a barátaidnak lesznek más barátai is, és ez normális és egészséges. Ha nehézségeid vannak ennek elfogadásával, akkor itt az ideje, hogy elengedje újraértékeld a barátság jelentését, és fogadd el, hogy a barátságok változnak és fejlődnek, de ez ettől nem válnak kevésbé igazivá vagy kevésbé fontossá.
- Rosszul választasz barátokat
Egy bulin a leghangosabb ember vonz, aki a legtöbb figyelmet gyűjti be? Ha igen, akkor itt az ideje, hogy egy lépést hátra lépj, és komolyan elgondolkodj azon, vajon ez a személy a legjobb jelölt-e egy tartós, tartalmas barátságra. Lehet, hogy valójában inkább abból a csendes emberből lesz a legjobb barátod, aki a sarokban ül.
- A „menőzésre” koncentrálsz
Óva intelek attól, hogy a külsőségekre koncentrálj, amikor barátokról van szó. Szeretnél barátkozni a "legmenőbb" lánnyal az irodában, aki úgy tűnik, nincs ideje jó reggelt kívánni neked? Nem inkább olyan barátra lenne szükséged, akit őszintén érdekel, amit érzel és gondolsz? Olykor célszerű inkább elengedni a külsőségeket, s azokkal ez emberekkel építeni kapcsolatokat, akik valójában feltöltenek bennünket.
A barátkozás és a barátkozás – különösen felnőttkorban, amikor a körülményeink gyakran folyamatosan változnak – néha nagyon nehéznek tűnik. Ha úgy érzed, hogy a barátság egyszerűen nem az erősséged, akkor itt az ideje, hogy gondolkodj a leírtakról, áttekintsd az életed a fentiek tükrében, és koncentrálj a változtatásra, ha szükséges.
Menni fog, bízz bennem!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.